Sari la conținut
My Brașov — acasă

Climă

Vremea în Brașov, lună de lună

Brașovul stă la circa 600 de metri, în depresiunea Țării Bârsei, înconjurat de Carpați, iar clima lui e continentală în sensul deplin: ierni reci și cu zăpadă, veri calde cu furtuni de după-amiază și un septembrie lung și așezat, cea mai bună lună a anului. Poiana Brașov, la doisprezece kilometri și cu 400 de metri mai sus, e și mai rece — iar din decembrie până în martie e stațiune de schi. Tabelele de mai jos dau normalele pe treizeci de ani pentru amândouă, ca să planifici după ce face vremea cu adevărat.

Orașul Brașov — anul în cifre

LunaMaxima medieMinima mediePloaieZile cu ploaieZăpadă nouăSoareAglomerațiePrețuri
ianuarie1°C−5°C46 mm1024 cm129 hModeratModerate
februarie3°C−4°C46 mm1023 cm135 hModeratModerate
martie7,9°C−0,5°C63 mm1117 cm199 hLiniștitCele mai mici
aprilie13,8°C4,2°C89 mm146 cm219 hModeratModerate
mai18,7°C9,2°C133 mm19–257 hAglomeratModerate
iunie22,4°C13,2°C162 mm20–287 hAglomeratMari
iulie24,4°C14,9°C158 mm19–329 hVârf de sezonMari
august24,7°C14,7°C119 mm15–308 hVârf de sezonCele mai mari
septembrie19,5°C10,2°C80 mm10–227 hModeratMari
octombrie14,2°C5,4°C63 mm93 cm196 hModeratModerate
noiembrie8,2°C0,9°C47 mm812 cm137 hLiniștitCele mai mici
decembrie2,3°C−3,6°C49 mm1021 cm119 hAglomeratCele mai mari

Normale climatice 1991–2020 pentru Centrul Istoric (≈600 m), din reanaliza regională CERRA (Copernicus, grilă de 5,5 km) — un model, nu o singură stație meteo. Maximele și minimele sunt mediile valorilor zilnice; o zi ploioasă are cel puțin 1 mm, o zi cu ninsoare cel puțin 1 cm de zăpadă nouă; orele de soare sunt o estimare a modelului. Sursa: Open-Meteo — CERRA regional reanalysis 1991–2020 (Copernicus)

Poiana Brașov — anul zăpezii

Zăpada naturală de la baza stațiunii, lună de lună, și diferența de temperatură față de partea de sus a Postăvarului. Pentru stratul de zăpadă de azi și prognoza săptămânii, vezi pagina live.

LunaBaza Poienii · 1.030 mZăpadă nouăStrat de zăpadăZile cu 30 cm+Postăvarul · 1.750 m
ianuarie−1,1° / −7,5°C55 cm75 cm23−5,1° / −12,1°C
februarie0,4° / −6,8°C50 cm104 cm24−3,8° / −11,4°C
martie4,5° / −3,9°C43 cm77 cm180° / −8,7°C
aprilie9,9° / 1,1°C19 cm17 cm45,1° / −4°C
mai14,5° / 6,2°C1 cm1 cm–9,7° / 1°C
iunie18,1° / 10,2°C–––13,3° / 5,1°C
iulie19,9° / 11,9°C–––15,3° / 7°C
august20,2° / 11,7°C–––15,6° / 6,9°C
septembrie15,4° / 7,4°C–––10,9° / 2,6°C
octombrie10,8° / 2,9°C10 cm1 cm–6,4° / −1,8°C
noiembrie5,5° / −1,3°C29 cm8 cm31,4° / −5,8°C
decembrie0,1° / −6°C52 cm34 cm15−3,9° / −10,5°C

Baza Poienii Brașov (≈1.030 m) și partea de sus a Postăvarului (≈1.750 m, doar temperaturi), 1991–2020, reanaliza regională CERRA. Stratul de zăpadă e zăpada NATURALĂ de pe sol, mediată pe lună; pârtiile au și zăpadă artificială, așa că schiul începe de obicei înainte ca stratul natural să fie gros. Sursa: Open-Meteo — CERRA regional reanalysis 1991–2020 (Copernicus)

La final de lunăSe deschide Târgul de Crăciun din Piața Sfatului →Date, ce mănânci și ce bei și cum îl vezi fără aglomerația de weekend.

Fiecare lună în detaliu

ianuarie1° / −5°

Miezul sezonului de schi și cea mai rece lună în oraș — liniște în Centrul Istoric, aglomerație pe Postăvarul în weekend.

Moderat

februarie3° / −4°

Cea mai bună lună pentru zăpadă — stratul natural din Poiana e de obicei cel mai gros — cu un oraș liniștit și accesibil dedesubt.

Moderat

martie7,9° / −0,5°

Schi de primăvară sus, primul dezgheț în oraș — cea mai liniștită lună pentru Centrul Istoric și finalul sezonului de schi.

Liniștit

aprilie13,8° / 4,2°

Pomi înfloriți în grădinile din Șchei și castele înainte de aglomerație — vreme schimbătoare, dar una dintre lunile cu cel mai bun raport calitate-preț.

Moderat

mai18,7° / 9,2°

Luna de sărbătoare a Brașovului — Paștele, Junii călare prin Șchei, seri lungi și verzi. Rezervă din timp weekendurile de Paște și ale Junilor.

Aglomerat

iunie22,4° / 13,2°

Munții se deschid: zile lungi, creste verzi, drumeții la orice altitudine — cu prețul furtunilor de după-amiază.

Aglomerat

iulie24,4° / 14,9°

Vârful verii: cald, aglomerat, plin de festivaluri. Minunat dacă pornești devreme — greu la Bran la prânz.

Vârf de sezon

august24,7° / 14,7°

La fel de aglomerat ca iulie și cea mai scumpă lună în oraș — dar cu jazz în Piața Sfatului și Oktoberfest la final.

Vârf de sezon

septembrie19,5° / 10,2°

Cea mai bună lună a anului: căldura verii fără aglomerație, aer limpede la munte și cea mai bună vreme de drumeție.

Moderat

octombrie14,2° / 5,4°

Culorile toamnei pe Tâmpa și în pădurile Carpaților, Halloween la Bran și prețuri în scădere — o lună frumoasă și subestimată.

Moderat

noiembrie8,2° / 0,9°

Cea mai liniștită și mai ieftină perioadă a anului — cenușie, adesea umedă — până când se deschide Târgul de Crăciun, chiar la final.

Liniștit

decembrie2,3° / −3,6°

Târgul de Crăciun la umbra Bisericii Negre, prima zăpadă în Poiana și Revelionul în Piața Sfatului — magic, și cu prețurile pe măsură.

Aglomerat

Cauți vremea de acum?

Pagina asta e despre planificare. Pentru temperatura de acum, starea zăpezii din Poiana, ce e deschis la ora asta și ce se întâmplă azi, folosește pagina live.

Brașovul acum →

Unde stai

Prețuri și disponibilitate live pe o hartă centrată exact pe acest punct — hoteluri, apartamente și hosteluri, ca să judeci distanța de aici, nu s-o ghicești dintr-o adresă.

Rezervările făcute prin această hartă ne aduc un comision. Prețul tău nu e afectat.

Linkuri partenere · GetYourGuide

Bilete & tururi

Bilete fără coadă, tururi și experiențe rezervabile din timp — cu anulare gratuită la majoritatea.

Vezi toate opțiunile: Brașov →

Putem primi un comision din acestea. Nu îți schimbă prețul.

Întrebări despre vreme

Care e cea mai caldă lună în Brașov?

August, cu o maximă medie de 24,7°C și o minimă medie de 14,7°C (normale 1991–2020, reanaliza CERRA). La 600 de metri, căldura e rareori apăsătoare, iar nopțile rămân răcoroase; verile recente au adus însă și zile de peste 30°C.

Cât de frig e iarna în Brașov?

Cea mai rece lună e ianuarie, cu o maximă medie de 1°C și o minimă medie de −5°C. Nopțile de −10°C sunt obișnuite, iar în ianuarie cad în medie circa 24 cm de zăpadă nouă în oraș. Recordul de frig al stației Brașov-Ghimbav e −33,3°C (ianuarie 2015).

Când plouă cel mai mult în Brașov?

Iunie e luna cea mai ploioasă, cu 162 mm în medie. Vara ploaia vine mai ales în furtuni scurte de după-amiază, formate deasupra munților — pornește devreme pe trasee. Iarna precipitațiile cad mai ales ca zăpadă.

Când e zăpadă în Poiana Brașov?

Stratul natural de la baza Poienii (≈1.030 m) e cel mai gros în februarie, cu circa 104 cm în medie; în decembrie media e de 34 cm, în ianuarie de 75 cm. Sezonul de schi ține de obicei din decembrie până în martie, iar pârtiile principale au și zăpadă artificială. Starea zăpezii de azi e pe pagina live.

Înainte să pleci

Putem primi un comision din acestea. Nu îți schimbă prețul.

Recomandarea casei. Pauza de cafea recomandată: Cafecita — cappuccino, ice latte și tarte portugheze, zona Astra→

Colecția My Cities

Unde continuă călătoria

Bucureștiul e la două ore și jumătate pe Valea Prahovei, iar Viena, Praga și Budapesta sunt la doar un zbor scurt. Același format, aceeași onestitate despre bani, scris oraș cu oraș.

munte.onlineCel mai mare portal dedicat munților RomânieiTrasee marcate, cabane, domenii schiabile, vremea pe creste și webcamuri — din Bucegi până în Retezat.Deschide munte.online →